Celé Česko čte dětem

Eva Katrušáková - zakladatelka a ředitelka Celé Česko čte dětem

​Jak to celé začalo? V roce 2006 jsem manželovi předala většinu starostí s podnikáním, vrhla se do neziskového sektoru a založila obecně prospěšnou společnost Celé Česko čte dětem. Původní ideová inspirace přišla ze zahraničí: manželka polského velvyslance v USA I​rena Koźmińska přivezla ze Spojených států poznatky Jima Trelease, amerického guru předčítání, a v roce 2001 doma zahájila kampaň, která mě nadchla. Myšlenka o pozitivním vlivu předčítání na emoční rozvoj dítěte mi totiž byla a je velmi blízká. Naše kampaň si ale jde svou svébytnou českou cestou. Často se mě lidé ptají, co mě k jejímu zahájení vlastně přivedlo. Skloubilo se zde více věcí. Láska k literatuře, kterou jsem studovala a ke které mě vedli i doma. Jsem z generace, která vstoupila do pracovního procesu s nástupem sametové revoluce a jíž se tím pádem otevřely neuvěřitelné možnosti za cenu toho, že stráví méně času s rodinou. Proto ke mně tak silně promlouvá propagace rodinných hodnot, myšlenky "být spolu". Nezanedbatelnou roli sehrál určitě i můj tajný sen pracovat v nadaci a... ​pomáhat ​měnit svět. Tehdy jsem také čekala druhé dítě a mateřství dává ženě zvláštní sílu.

A svou roli snad sehrálo také jakési vnuknutí. Nejprve jsem napsala Václavu Havlovi, zda by nad celou kampaní nepřevzal záštitu. Během několika dnů mi odpověděl, že ano a rád. ​V začátcích kampaně jsem se potkala s Michalem Horáčkem, ​kterému se myšlenka velmi líbila a přišel s nápadem velkého čtení v odsvěceném kostele sv. Anny, tzv. Pražské křižovatce, za účasti manželů Havlových, Zdeňka Svěráka, Jana Hřebejka, Jaromíra Nohavici, Anety Langerové, Petra Hapky, Barbory Špotákové a manželů Vieweghových. Zpočátku mi to sice připadalo jako z říše snů, ale skutečnost nakonec ještě předčila očekávání. ​K dnešnímu dni se do kampaně se aktivně zapojilo více než devět desítek známých osobností ze světa kultury, umění a sportu.

Proč? Citujme jednu z osobností: "Celé Česko čte dětem mě oslovilo čistotou záměru, jednoduchostí nápadu a potřebou oslovit mladou generaci krásou čteného slova. A připusťme si - zaťukalo tak trochu i na naše rodičovské svědomí."

Vytvořte si webové stránky zdarma!